Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: konservecilik  (Okunma sayısı 2807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jın

  • Mezun Öğrenci
  • **
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Cinsiyet: Bay
  • Toplam İleti: 32
konservecilik
« : 09 Aralık 2006, 04:15:41 »
KONSERVENİN TARİHÇESİ
      Fransız hükümeti 1795'de, genellikle ordu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla uzun süre dayanabilen gıdaların yapılmasını istemiş, en uygun metodu bulana ödül vaat etmiştir. Bu konuda pratik deneyimleri olan, esas işi şekercilik ve turşuculuk olan Appert'de yarışmaya katılmış ve ortaya koyduğu metodla büyük ödülü kazanmıştır.Appert'in rastlantı sonucu bulduğu metodun ilkesi, kendisi farkında olmamakla birlikte, gıdalara herhangi bir şekilde bulaşmış bulunan mikroorganizmaların ısı uygulamasıyla öldürülmesine dayanmaktadır.
KONSERVECİLİK VE EKONOMİK ÖNEMİ
Konserve çabuk bozulan gıdaların uzun süre dayanıklı hale getirilmesi için hava sızdırmayan bir kap içinde, yüksek ısı işlemleri uygulanarak mikroplarının etkisiz hale getirilmesidir.Tekniğe uygun hazırlanan bir konserve uzun süre saklanabilir. Ancak depolama şartlarındaki tazelik kaybı göz önüne alınırsa konservenin bir yıl içinde yenilmesi önerilmektedir.
Geniş anlamda konserve deyimi; her türlü usulle muhafaza edilmiş gıdaları ihtiva eder. Bu anlamıyla, dondurulmuş kurutulmuş, turşu haline getirilmiş ve benzeri metotlarla muhafaza edilmiş gıdaların uygun kaplarda yüksek ısı işlemleri uygulanarak, mikropların etkisiz halde getirilmesiyle dayanıklılık kazandırılması metodudur.
KONSERVE YAPMANIN AMAÇLARI
•   Yiyecekleri yenebilir duruma getirmek
•   Bozulmalarını önleyerek uzun süre saklamak
•   Ülke ekonomisine katkıda bulunmak
MEYVE VE SEBZE KONSERVELERİNİN YAPIMINDA İZLENECEK YOLLAR
1. Hammaddenin Seçimi: Konserve yapımında kullanılacak sebze ve meyvelerde istenilen ilk özellik taze olmalarıdır. Alınacak hammaddenin tam konserve olgunluğunda olması çok önemlidir. Tam zamanında hasat edilmediği takdirde sebzelerde selüloz kısmı artar, nişasta fazlalaşır. Sebze ve meyvelerin yumuşamış, yaralı ve ezik olanları kullanılmamalıdır.
2. Taşıma: Hammaddenin uzak yerlere taşınması doğru değildir. Nakil süresi uzun sürerse, hasatla birlikte başlayan turgor azalması hadisesi meyve   ve   sebzenin   buruşmasına   neden   olur.   Bu   suretle   mikroorganizmaların çoğalması için elverişli ortam hazırlanmış olur.
3. Ayırma: Sebze ve meyveler temizleme işleminden önce özelliklerine göre ayrılmalıdır. Konserve sebze ve meyvelerin sınıflara ayrılmasında genellikle irilik, renk, olgunluk, sağlamlık, şekil, koku ve tat ile birlikte bunların yapıları ilke olarak alınmaktadır.
4. Hammaddenin  Yıkanması:  Meyve ve sebzeler işlenmeden önce küçük gruplar halinde dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Yıkama ile sebze ve meyvelerin üzerindeki toz, toprak, kum ve özellikle mikroorganizma yükü azaltılır, ayrıca ilaç kalıntıları da yıkama ile giderilmiş olur. Yıkama 3 şekilde yapılır;
- Hammaddeyi su içine batırarak yıkama
- Hammaddeyi su içinde çalkalamak suretiyle yıkama
- Hammadde üzerine basınçlı su püskürterek yıkama
-------------------------------------------------------------------
Not:   * Tezin tamamını indirebilmek için Gold üye olmanız gerekmektedir.
* Sizde Tez - Ödev gönderebilir Tezsitesi.com’u daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz.
* Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2008, 13:55:52 Gönderen: hurremsultan »
Kayıtlı
------------------------------------
Not: * Tezin tamamını indirebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
* Sizde Tez - Ödev gönderebilir Tez sitesi.com’u daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz.
* Emeği gecen herkese teşekkürlerimi sunarım