Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: 2001 KRİZİ VE BANKACILIK SEKTÖRÜ ÜZERİNE ETKİLERİ  (Okunma sayısı 4923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

schwarzkopf

  • Mezun Öğrenci
  • **
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 14
2001 KRİZİ VE BANKACILIK SEKTÖRÜ ÜZERİNE ETKİLERİ
1.GİRİŞ

Ekonomide yaşanan krizler reel sektör kaynaklı krizler ve finansal sektör kaynaklı krizler olmak üzere iki yapıdan kaynaklanmaktadır. Reel krizler mal piyasasında etkilerini gösteren, üretimin düşmesi ve işsizliğe neden olan durgunluk yaratıcı krizlerdir. Finansal krizle ise döviz, hisse senedi piyasaları gibi finans piyasalarındaki şiddetli fiyat dalgalanmaları veya bankacılık sisteminde bankalara geri dönmeyen(batık) kredilerin aşırı derecede artması sonucunda yaşanan problemlerdir (Ardıç, 2004;32).

Öte yandan bir ekonominin gelişmesi ve varlığını sürdürmesinde bu iki kesim birbirine bağımlıdır ve herhangi birinde yaşanan olumsuz bir gelişme ya diğerini etkiler veya da zaten onun sonucunda gerçekleşmiştir. Özellikle reel sektörün kendisinden beklenen büyüme performansını gerçekleştirmesinde kilit finansal sektöre düşer ve finansal sektör içinde de bankalar fon arz edenler ile fon talep edenleri bir araya getiren en önemli kuruluştur. Bankaların işlemlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için makro ekonomik istikrarın ve güvenin sağlandığı piyasa yapısı çok önemlidir. Makro ekonomik aktörlerin güvenli ve istikrarlı bir şekilde çalışmaması, yasal düzenlemelerin zamanında yapılmaması, mikro ve makro ekonomik göstergelerdeki bozukluklar nedeniyle bankalar yoğun bir risk altında faaliyetlerini sürdürmektedir (Aloğlu, 2005;16).

Bankacılık sektöründe kaynaklanan risklerin nedenleri mikro ekonomik nedenler, makro ekonomik nedenler, mali deregülasyon etkileri olarak sınıflandırılabilinir. Bankaların taşıdığı risklerde özellikle makro ekonomik faktörlerin etkisi yoğun olarak görülmektedir ve özellikle 1980’li yıllardan sonra yaşanan finansal deregülasyon boyutlarının etkisiyle yaşanan sermaye hareketliliği ve neoliberal politikalar g.o.ü. lerde çeşitli banka krizlerinin yaşanmasında çok önemli roller oynamışlardır.

Türkiye ekonomisinde de 1950’li yıllardan itibaren önemli ekonomik krizler yaşanmıştır. Genel olarak bu krizlerin özellikleri özetlendiğinde hepsinin ortak nedenleri olduğu görülmektedir. Bunlar(Ardıç, 2004;13), kamu açıklarının oluşumunda önemli rol oynayan 1950’li yıllardan itibaren başlayan ve bütçe denkliğini önemsemeyen politikacılar, yüksek seviyede yaşanan enflasyon, 1989 dan sonra sermaye hareketliliğinde yaşanan serbestleşmelerin etkisi ve tüm bu sektörlerin yanında özellikle g.o.ü.lerde finansal kesimin en önemli unsuru olarak görülen bankacılık sektöründe görülen aksaklıklardır.

Şubat 2001 krizini ise daha önceki krizlerden farklı kılan krizin çıktığı dönemde uygulanmakta olan ve dünya genelindeki uygulamalarda da çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanan döviz kuruna dayalı istikrar programıdır. Ekonomide yaşanan ardı ardına bu krizler bankacılık sektörünü de doğrudan etkilemiş ve sonuçta önemli bankacılık krizlerine neden olmuştur.

Finansal deregülasyon politikaları dolayısıyla sermaye hareketlerinin serbestleşmesi ve yaşanan teknolojik gelişmeler bankacılık sektöründe yaşanan krizlerin nedenlerini değiştirmiştir. 1980’li yıllardan önce yaşanan krizler daha çok devalüasyonla sonuçlanan ödemeler dengesi krizlerinden oluşmaktadır. Bu tarihlerde yaşanan krizle ülkeler arasında mal ve hizmet ticaretinin sonraki yıllara kıyasla fazla olmaması nedeni ile daha çok ulusal ölçekte kalmış, talep yetersizliği ile işsizliğe ve durgunluğa yol açmıştır (Sönmez, 2001;301-302). 1980’li yıllardan sonra ise dünyada yoğun bir şekilde yaşanan globalleşme hareketleri, IMF, Dünya Bankası gibi kuruluşların etkisiyle neoliberal politikalar devreye girmiştir.

Neoliberal politikalarla birlikte gelişmekte olan ülke ekonomileri dışa açılmış, devletin ağırlığı azalmış, sermaye hareketleri üzerindeki kontroller ve finansal piyasalara ilişkin düzenleyici kurallar kaldırılmış ve tam anlamıyla ekonomik liberalizasyon uygulamalarına başlanmıştır. Tüm bu yaşanan gelişmeler krizleri de beraberinde getirmiş ancak bu defa ki krizlerin içeriği değişmiştir. Yine bu krizler g.ü ile g.o.ü leri farklı farklı etkilemiştir. G.ü.ler bu krizleri genellikle daha hafif ve sadece finansal piyasalarında yaşarken g.o.ü.ler de finansal krizler reel ekonomiye yansımış ve yoğunlaşmıştır
____________________________________________________________________
Not: * Tezin yada Ödevin tamamını indirebilmek için Gold Üye olmanız gerekmektedir.
* Sizde Tez - Ödev gönderebilir Tezsitesi.com’u daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz.
* Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2008, 19:50:13 Gönderen: Borland »
Kayıtlı